Weronika 2019 – świętowanie inne niż dotąd - Relacja

Weronika 2019 – świętowanie inne niż dotąd.

Przełom czerwca i lipca, to w tym roku czas wyjątkowy. Fotografowie z wielu zakątków kraju, spotkali się w Katowicach, aby wspólnie świętować rocznicowe obchody utworzenia Krajowego Cechu Fotografów. Nie przypadkowo na uroczystości wybrano właśnie ten moment. Początek lata, to tradycyjnie już, czas spotkania fotografów z całej Polski, któremu co rok patronuje święta Weronika. Punktem kulminacyjnym tegorocznego zjazdu było uroczyste świętowanie jubileuszu 30-lecia istnienia Krajowego Cechu Fotografów.
Plan jubileuszowego weekendu obfitował w ciekawe wydarzenia, pogoda dopisała, więc już w sobotę spora grupa uczestników w radosnych nastrojach wyruszyła na wycieczkę. Wiele uciechy sprawiła podróż kolejką linową ponad chorzowskim parkiem, aż do Stadionu Śląskiego, czyli kolejnego punktu planu dnia. Zwiedzanie obiektu wzbudziło zachwyt nie tylko tych, którzy pierwszy raz mogli osobiście zobaczyć miejsce najważniejszych i największych wydarzeń sportowych i muzycznych na Śląsku. W drodze powrotnej, ponownie można było podziwiać Chorzów i okolice z perspektywy popularnej ELKI.
W Hotelu Marysin Dwór na uczestników czekała spora porcja wiedzy i informacji na tematy dotyczące nowoczesnych urządzeń i rozwiązań technologicznych. Pokaz oraz wykłady poprowadzili przedstawiciele firmy Artex, która jest oficjalnym dystrybutorem FUJIFILM. W czasie pokazu przygotowanego przez Marka Karaszkiewicza zaprezentowane zostały możliwości Fuji Frontier DE 100 oraz foto-kiosku. Tomasz Góra z firmy MINILABY z Poznania, zapoznał uczestników z funkcjonalnością suchego minilabu Frorntier DL 600.
Ciekawym punktem tej części spotkania była prelekcja, wraz z pokazem przygotowana przez Jarosława Krzywdę z CYBERLABU, dotycząca wykonywania zdjęć na porcelanie, na krysztale oraz przygotowania fotoksiążki.
Tradycyjnie, nie zabrakło zachęcających promocji cenowych, jak zawsze ułatwiających nawiązywanie współpracy. Warto zaznaczyć, że pokazy i prezentacje na stałe wpisały się w harmonogram spotkań cechowych i zawsze cieszą się dużą popularnością. Uczestnicy wykorzystują dzięki temu czas na zdobywanie nowej wiedzy, którą wykorzystują później w rozwijaniu swoich firm.
Pierwszy dzień wspólnego świętowania zakończyła zabawa i rozmowy, trwające niemal do świtu.
Niedziela była dniem oficjalnych uroczystości, które rozpoczęła msza święta w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. W czasie mszy został uroczyście poświęcony nowy sztandar - dar członków KCF, fotografów z innych cechów i zaprzyjaźnionych organizacji , dla kolejnych pokoleń rzemieślników. Poświęcenie sztandaru, było momentem wzruszającym i podniosłym. Pokazującym, że Cech Fotografów wciąż jest jedną społecznością, połączoną ważnym celem: utrzymywanie rzemiosła fotograficznego na bardzo wysokim poziomie, w poczuciu wspólnoty i jedności.

Po mszy nie mogło zabraknąć czasu na wykonanie wspólnej, pamiątkowej fotografii. Kolejnym punktem dnia było rozpoczęcie uroczystości w sali bankietowej Hotelu Marysin Dwór. Gośćmi specjalnymi jubileuszowego spotkania byli: pani Beata Białowąs, która kilka dni wcześniej została mianowana wicemarszałkiem Sejmiku Śląskiego, prof. Jan Klimek - prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Grzegorz Miketa- Dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Arkadiusz Ławrywianiec prezes ZPAF okręg Śląski
Goście honorowi zostali poproszeni o wręczenie odznaczeń członkom zasłużonym dla Krajowego Cechu Fotografów:
Platynowy Medal imienia Jana Kilińskiego otrzymał Marek Gołąbek - Cechmistrz Krajowego Cechu Fotografów.
Złote Medale imienia Jana Kilińskiego otrzymali: Krzysztof Krzyczmonik, Michał Jedynak i Janusz Kania,
Srebrny Medal imienia Jana Kilińskiego przyznano Bronisławowi Sobańskiemu,
Honorowe Odznaki Rzemiosła otrzymali Jarosław Deka, Arkadiusz Tumidajski i Mikołaj Mikołajczyk,
Honorowe Odznaki Rzemiosła Śląskiego otrzymali: Waldemar Pietura, Witold Czujak i Robert Bogudziński,
Srebrną Odznakę za Zasługi Rzemiosła Wielkopolskiego otrzymali: Jarosław Janasek i Paweł Szajkowski.
Cechmistrz Marek Gołąbek otrzymał również szpadę nadawaną przez KCF za wybitne zasługi dla cechu.
Podziękowania złożono także na ręce pani Danuty Spyry, kierownika biura KCF, za wytrwałą i długoletnią pracę na rzecz KCF.
Na zakończenie tej części, Józef Ciszek, w ciekawej prezentacji przedstawił historię Cechu od początku, aż do dnia dzisiejszego.
Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości, była wystawa prac członków KCF, uczestniczących w cyklicznych konkursach tematycznych organizowanych przez Klub Artystycznej Fotografii.
Część oficjalna dobiegła końca, dając miejsce wspólnej zabawie, wspomnieniom, radości i integracji.
Poniedziałek przyniósł ostatni punkt programu, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem; zwiedzanie wodnej trasy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Prawie 40 uczestników udało się wspólnie na wycieczkę do tej niezwykłej atrakcji turystycznej. Program obfitował w ciekawe opowieści przewodników, prezentacje i pokazy multimedialne dawnych metod i technik ciężkiej pracy pod ziemią. Podróż łodziami pod ziemią, wąskim korytarzem, oświetlanym barwnym światłem, wzbogaconym projekcjami, pozostanie na długo w pamięci uczestników wycieczki.
Podsumowując, należy powiedzieć, że były to wyjątkowe trzy dni obfitujące w wiele pozytywnych emocji. Uroczyste poświęcenie sztandaru, uhonorowanie pracy członków KCF, wspomnienia, rozmowy, radość i poczucie wspólnoty, to najważniejsze co pozostanie z nami na dalsze lata działań.
Dziękujemy za liczne przybycie i uczestnictwo w wielkim święcie naszej organizacji. Dziękujemy także wszystkim, którzy wspomagali przygotowanie wydarzenia.
Podziękowania należą się dla wszystkich członków, którzy zakupując „gwoździe drzewcowe”, ufundowali nowy sztandar Krajowego Cechu Fotografów.
Zapraszamy do oglądania videospotów autorstwa Arkadiusza Tumidajskiego na Facebook KCF
Pełną fotorelację z wydarzenia znaleźć można pod adresem:
Galeria zdjęć z Weroniki 2019

Autorami zdjęć są uczestnicy „Weroniki 2019”