Kraków, 30 marca 2017

Marcowe spotkanie członków KCF było okazją do wizyty w krakowskiej Pracowni Portretu Męskiego. Miejsce stworzone przez rodzinny foto-team: Małgorzatę, Mikołaja, Adama Mikołajczyków, charakteryzuje się odważnym podejściem do fotografii studyjnej. Adam, który prowadzi Pracownię, w ciekawy sposób ukierunkował swoje działania. Jego flagowym produktem jest portret męski, w czerni i bieli. Dodatkowym atutem firmy jest atrakcyjne umiejscowienie studia w postindustrialnych pomieszczeniach Cygar-Fabryki w centrum Krakowa. Gospodarze przywitali licznie przybyłych tradycyjną lampką wina. Adam zaprezentował galerię wykonanych przez siebie męskich portretów, doskonale prezentujących się we wnętrzu, w którym wciąż wyczuwalny jest duch starej fabryki.
Kolejnym punktem spotkania był pokaz i omówienie realizacji sesji z modelem. Wszyscy zebrani mogli podziwiać jak zgrane trio stanowią państwo Mikołajczykowie z synem. Mimo tego, że Mikołaj i Małgorzata prowadzą swoje, nowoczesne i prestiżowe studio fotograficzne, mają czas aby pomagać w pracy synowi. Widać tutaj doskonale jak sprawdza się model firm rodzinnych. Państwo Mikołajczykowie i Adam prowadzą dwie firmy, jednak ich funkcjonowanie wzajemnie się przeplata. Atutem studia jest bardzo dobre wyposażenie, które ułatwia pracę i daje kreatywne możliwości w czasie pracy.
Adam jako dobry gospodarz dbał o gości do samego końca spotkania, które po części praktycznej odbywało się w sąsiadującej z Pracownią, restauracji Pinakoteka. Cechmistrz, w imieniu wszystkich przybyłych podziękował gospodarzom za zaproszenie i miłe przyjęcie, a w kolejnym punkcie omówił sprawy bieżące.

Najważniejszą kwestią jest ostateczne wyjaśnienie wątpliwości dotyczących uzyskania przez firmę KIS wyłączności, czy też carte blanche na instalowanie kabin fotograficznych w urzędach i instytucjach państwowych.

Marek Gołąbek wspomniał także wydarzenie, jakim było III Mazurskie Spotkanie Fotografów.

W związku ze zbliżającym się Walnym Zgromadzeniem Sprawozdawczo-Wyborczym, zaznaczone zostały niektóre istotne sprawy, jak np. wprowadzenie zmian do statutu w zapisie dotyczącym członków KCF. Cechmistrz zwrócił uwagę, iż warto rozszerzyć zapis, o możliwość członkostwa dla sympatyków Cechu. Taka zmiana ma wiele pozytywnych aspektów, które omówione zostaną w czasie Walnego zebrania członków KCF.

Pan Mikołaj Mikołajczyk zwrócił przy okazji uwagę, iż niezwykle ważną kwestią jest otwarcie się na młodych fotografów, którzy nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia w branży lecz są twórczy, kreatywni i mają nowatorski sposób patrzenia na fotografowanie. Jest to ważna cecha fotografów, którzy ostatecznie będą kreować nowe trendy w zawodzie.

Cechmistrz odpowiadając także na pytanie o niedziałającą stronę internetową, wyjaśnił, iż uruchomienie nowej strony już jest na finiszu. W związku z tym właśnie faktem, po spotkaniu w Pracowni Portretów Męskich, wykonane zostało grupowe zdjęcie. Będzie ono promowało Krajowy Cech Fotografów i znajdzie się na powstającej, nowej stronie organizacji.

Entuzjastycznie przyjęty został również postulat, aby spotkania członków KCF częściej odbywały się w formie wyjazdowej, co sprzyja poszerzaniu horyzontów i lepszej wymianie doświadczeń.

W czasie spotkania, do grona członków KCF została przyjęta pani Klaudia Fąferek-Jaworska fotografka z Bytomia Zaprezentowane przez nią portfolio składające się głównie z prac studyjnych zostało ocenione pozytywnie. Gośćmi specjalnymi byli także państwo Kierez, fotografowie z Kielc.

Na zakończenie Cechmistrz zaprosił wszystkich licznie zgromadzonych na Walne Zgromadzenie, które odbędzie się 27 kwietnia w Restauracji Zielony Ogród w Zabrzu.

tekst:TC
foto:Janusz Kania KCF