Historia firmy Foto Buzek-Garzyński

Historia firmy Foto Buzek-Garzyński

Rok 1918
Zygmunt i Julia Garzyńscy nabywają zakład fotograficzny przy ulicy Sławkowskiej 6.
W okresie międzywojennym w ich atelier fotografują się wybitni Polacy, którzy przeszli już do historii – Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Wincenty Witos, ks. kardynał Adam Sapieha...

  

  

Rok 1954
Zakład zostaje przeniesiony do lokalu przy ul. Stradom 9, gdzie istnieje do 2001 roku. Prowadzi go córka Julii i Zygmunta – Danuta.
Firma słynie ze zdjęć portretowych. Tutaj na kliszach utrwalili swoje wizerunki najznamienitsi mieszkańcy Krakowa, wybitni sportowcy, znani aktorzy.Rok 1972
Firmę po Danucie obejmuje jej syn Jerzy. Kontynuuje tradycję zdjęć portretowych i ślubnych, a jego fotografia studyjna swoim klimatem i aranżacją wnętrz zyskuje nowych klientów.
Wielu młodych ludzi traktuje zdjęcia jako upominek dla najbliższych.


Rok 1992
Powstaje drugie, znacznie większe studio przy ulicy Szlak 8a. Obie pracownie spełniają rosnące oczekiwania klientów.

Rok 1999
Gabriela, córka Jerzego rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych – kierunek: fotografia. Równocześnie podejmuje współpracę z firmą prowadzoną przez ojca.

Rok 2001
Studio przy ul. Stradom 9 zostaje zamknięte, rozpoczyna się rozbudowa i generalny remont atelier przy ul. Szlak 8a.

Rok 2004
Gabriela uzyskuje tytuł magistra sztuki ze specjalizacją z fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Gabriela nadal współpracuje z firmą, wdrażając nowe trendy
w fotografii studyjnej, równocześnie zajmuje się twórczością artystyczną. W swoich działaniach jako główne medium wykorzystuje fotografię.

Rok 2007
Wieloletnia działalność firmy zostaje doceniona przez władze Krakowa. Spadkobiercy założycieli firmy otrzymują „Srebrny Denar Bolesława Wstydliwego” z rąk Prezydenta Miasta – Jacka Majchrowskiego.

Rok 2008
Przy atelier powstaje Galeria BG, w której eksponowane są fotografie i malarstwo. W tym samym roku Gabriela broni pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Rok 2018
Gabriela otwiera autorską galerię połączoną z pracownia malarską i atelier fotograficznym przy ul. Żabiniec 38.


Przez cały okres działalności firmy pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje zarówno techniczne jak i artystyczne. Wychodząc naprzeciw modom, które w danym okresie panują na rynku, poszukują nowych trendów w fotografii.


Opracował Jerzy Buzek-Garzyński