Ogólnopolskie spotkanie fotografów Weronika 2017, Lublin 2 lipca 2017

Święto fotografów Weronika 2017 było okazją do spotkania licznej grupy fotografów z cechów branżowych wraz z rodzinami oraz rzemieślników nie zrzeszonych.
Wspólne świętowanie rozpoczęto od uroczystej Mszy świętej w Bazylice pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, w której uczestniczyły poczty sztandarowe Krajowego Cechu Fotografów, Lubelskiego Cechu Fotografów Polskich, Wielkopolskiego Cechu Fotografów, Lubelskiej Izby Rzemieślniczej.

   

Po zakończeniu mszy, uczestnicy spotkania udali się do Skansenu w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie odbyło się oficjalne przywitanie gości oraz uhonorowanie osób zasłużonych dla promowania sztuki fotografowania.
Otwarcia uroczystości dokonał Sławomir Lisowski, który powitał uczestników, cechmistrzów oraz przedstawicieli lokalnych władz. W tym szczególnym dniu przyznane zostały honorowe nagrody Prezydenta Miasta Lublina.

  Część oficjalną zakończono zaproszeniem na obiad składający się z tradycyjnych lokalnych potraw. W menu znalazł się lubelski forszmak oraz pieczony dzik podany z kaszą i żurawiną chrzanową. W opinii biesiadników poczęstunek można opisać krótko: palce lizać, kto nie spróbował, niech żałuje.
Całość uświetniali muzycy ludowi w strojach regionalnych, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę i klimat.

 

    


Po obiedzie, wykonana została grupowa fotografia na tle dworkowego zabudowania skansenu.

Następnie, część uczestników wyruszyła na spacer po skansenie, który jest doskonałą atrakcją turystyczną regionu. Wspaniale utrzymane i zagospodarowane miejsce ukazuje życie dawnych mieszkańców. Można tu znaleźć kompleks wiejski z punktami usługowymi (krawiec, szewc, dentysta, poczta, sklep, restauracja i inne), na uznanie zasługuje fakt, że wszystkie te miejsca są odtworzone z dużą starannością o szczegóły. Zwiedzający mają możliwość odwiedzić też wiejski kościółek. Miejsce to jest doskonałym tłem i plenerem dla fotografów i filmowców.

 

  

  Pozostali uczestnicy, w sielankowym otoczeniu skansenu spędzali czas na wesołych rozmowach, wymianie zdań i doświadczeń.

  Kolejnym punktem spotkania był przejazd do Hotelu Lawendowy Dworek, gdzie odbyła się dalsza część obchodów święta fotografów.

  

Zgromadzenie uczestników przy wspólnym stole było okazją do skrótowego przekazania najważniejszych kwestii dotyczących działań KCF w sprawie instalowania kabin fotograficznych w urzędach. Podnoszenie świadomości rzemieślników w zakresie zagrożenia jakie niesie za sobą montowanie automatów, jest priorytetem aktualnych działań.
Fotografowie niezrzeszeni w KCF, uzyskali także informacje, jakie korzyści płyną z członkostwa. To działanie zaowocowało pozyskaniem nowych członków.
Uczestnicy spotkania Weronika 2017 mieli możliwość uczestnictwa w twórczej rywalizacji, biorąc udział w konkursie fotograficznym.
Prace w czterech kategoriach ocenione zostały przez zgromadzonych. Nagrody otrzymali autorzy zdjęć, które uzyskały największą ilość głosów.
W kategorii „Matka i dziecko – nasi milusińscy”
Miejsce I – Marek Gołąbek
Miejsce II – Sławomir Lisowski
Miejsce III – Krystyna Stryszowska – Sobieraj
Wyróżnienia –Janusz Kania, Katarzyna Jeziorkowska

W kategorii „Impresja 700 lat Lublina”
Miejsce I – Piotr Wilk
Miejsce II - Katarzyna Jeziorkowska
Miejsce III – Piotr Wilk
Wyróżnienia – Katarzyna Jeziorkowska, Wiesław Domownik

W kategorii „Weronika 2016 – wspomnienia”
Miejsce I – Robert Bogudziński
Miejsce II – Robert Bogudziński
Miejsca trzeciego oraz wyróżnień nie przyznano, z powodu braku zgłoszeń.

W konkursie specjalnym p.t. „Zwierzęta naszych lasów”, przygotowanym we współpracy z Portalem Internetowym www.darzbor24.pl oraz przy współudziale Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie, nagrodzeni zostali:
Miejsce I – Urszula Stawska
Miejsce II – Mariusz Pawelec
Miejsce III – Sławomir Lisowski
Wyróżnienie – Mariusz Pawelec

  

W czasie spotkania istniała możliwość wydrukowania fotografii na urządzeniu NORITSU d 705. Przedstawiciele firmy odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące suchego procesu druku. Była to także doskonała okazja do sprawdzenia wydajności maszyny i jakości wydruków.
Podsumowując, powiedzieć należy, że tegoroczne obchody święta fotografów – Weronika 2017 w Lublinie, były bardzo udane, pogoda i nastroje dopisywały. Doskonała organizacja i atrakcyjny plan dnia zapewnił uczestnikom wiele niezapomnianych chwil.
Dziękujemy organizatorom za trud i wysiłek włożony we wspaniałą organizację święta fotografów oraz wszystkim, z którymi mieliśmy możliwość radosnego świętowania WERONIKI 2017.
Uczestnicy rozstali się po śniadaniu w poniedziałkowy poranek, wzbogaceni o nowe wrażenia z wzajemnymi zapewnieniami, że z niecierpliwością czekają na kolejne święto fotografów. Jak donoszą pierwsze jaskółki, obchody święta Weroniki 2018 odbędą się w Szczytnie, a gospodarze, państwo Małgorzata i Witold Czujakowie zapewniają, że atrakcji i tym razem nie zabraknie.