Pilny komunikat

WAŻNE !!!
BARDZO PILNE !!!


Od środy 16.03.2022r. uchodźcy z Ukrainy będą występowali o PESEL.
Do wniosku o nadanie PESELU muszą dołączyć zdjęcie biometryczne (ustawa z dnia 12 marca 2022 poz. 583 ). Numery PESEL nadawać będą Urzędy Miast i Gmin. Urzędy powinny zapewnić obywatelom Ukrainy bezpłatne zdjęcia biometryczne, otrzymają na to odpowiednie środki. Przed 16.03.2022 muszą określić się, czy mają umowy z fotografami, którzy będą wykonywali takie zdjęcia. W przypadku braku umowy, Urzędy zostaną wyposażone w sprzęt do wykonywania takich zdjęć, co ani nie będzie optymalne dla szybkości obsługi uchodźców z Ukrainy (nowy sprzęt, kolejny obowiązek dla urzędników) ani optymalne dla środowiska fotografów, a potencjalnie wręcz niebezpieczne w dalszym horyzoncie czasowym (rozszerzenie na zdjęcia dowodowe / paszporty).
Proponujemy wszystkim fotografom w trybie pilnym o udanie się do swoich Urzędów z propozycją współpracy stacjonarnej jak i mobilnej.
Urzędy będą miały zryczałtowaną stawkę za usługę wykonania zdjęcia, proponujemy ją przyjąć.
Poniżej link do wzoru oferty/pisma, które możecie wykorzystać jako szkielet do swojej oferty współpracy z urzędami (podane są różne przykłady usług). Link doc

Komunikat tyczy się zdjęć do wniosku o przyznanie nr PESEL, nie łączy się z naszą poprzednią akcją zdjęć do paszportu tymczasowego.

Prosimy poinformować nas jak sprawa tych zdjęć została rozwiązana w Waszej gminie wysyłając do nas e-maila na adres biuro@fotograf.org.pl