Weronika 2024 - relacja

Zarząd Krajowego Cechu Fotografów zaprosił na doroczne spotkanie fotografów z okazji dnia świętej Weroniki. W dniach 29 czerwca – 1 lipca 2024 roku, świętowaliśmy w Rybniku w gościnnym hotelu „Stodoły”. Tegoroczne wydarzenie miało wymiar szczególny, ponieważ przypadało w 35 rocznicę powstania Krajowego Cechu Fotografów.
Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w sobotę i obfitowało w wiele atrakcji. Pierwszą z nich był przejazd zaprzęgami konnymi do miejscowości Rudy. Tam czekała kolejna ciekawostka – zwiedzanie zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej w Muzeum Kolejnictwa i przejazd wąskotorówką z otwartymi wagonami. Wieczór zakończyliśmy na wieczornej biesiadzie przy grillu.
Niedzielę, czyli główny dzień świętowania rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą, w której uczestniczyły poczty sztandarowe Krajowego Cechu Fotografów oraz Wielkopolskiego Cechu Fotografów. Na czele pocztów stanęli Cechmistrzowie: Michał Jedynak z KCF i Jarosław Janasek z WCF.
Uroczystą mszę zakończyło wręczenie księdzu, daru w postaci obrazu z wizerunkiem świętej Weroniki, ufundowanego przez, jak to w naszej tradycji - poprzedniego organizatora Weroniki - Roberta Bogudzińskiego z Lublina.
Po mszy odbyła się część oficjalna, prezentacja nowych rozwiązań w fotografii, rejs żaglówką po wodach "morza rybnickiego" oraz uroczysty bankiet w czasie którego Cechmistrz Michał Jedynak podziękował wszystkim za udział w spotkaniu i zaangażowanie na rzecz Cechów. Krótko przestawił cele i wizję przyszłej pracy Krajowego Cechu Fotografów. Niezwykle wzruszającym momentem było z serca płynące podziękowanie dla żon członków Cechów za stałe wsparcie, życzliwość i pomoc. Naszą Weronikę zaszczyciła obecność Ala, żona naszego świętej pamięci Bolka.
Wydarzenie było także okazją do wspólnego świętowania osobistych rocznic. Z wielką radością złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe koledze Arturowi Powichrowskiemu oraz życzenia z okazji rocznicy ślubu państwu Janaskom. Jubileuszowe spotkanie zakończyło się w poniedziałek wspólnym śniadaniem.
Wydarzenie pełne było ciekawych rozmów, wspomnień, wzruszeń i radości.
Dziękujemy Zarządowi Krajowego Cechu Fotografów za świetną organizację, uczestnikom zadoskonałą atmosferę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie – „Weronika 2025”, na które zaprosił Cechmistrz Wielkopolskiego Cechu Fotografów Jarosław Janasek do pięknego, historycznego miasta Gniezna. Do zobaczenia za rok!